Mennyire jó befektetés a luxusipar 2024-ben, avagy részvény vagy termék?

A rövidtávú befektetők számára a 2024-es évben a luxusipari részvények nem igazán vonzók, nagy a volatilitás a piacon, a féléves jelentéseket követően egyes cégek részvényei kétszámjegyű mértékben zuhant be, de szinte mindegyik brand veszített az értékéből. Például a luxusipari óriás, az LVMH részvényei a csúcsértékükhöz képest alig több mint egy év alatt 34%-ot veszítettek és a cég piaci értéke is a tavaly májusi csúcs óta csaknem több, mint 100 milliárd euróval csökkent. Azonban a hosszútávú előrejelzések bíztatóak, mert 2026-ban akár 10%-kal is emelkedhetnek az LVMH részvényárai. 

A Standard & Poor’s (S&P) luxusipari indexe szerint átlagosan az iparág indexei 30%-kal csökkentek egy év alatt.  Általános az a vélemény, hogy ez egy egyszeri piaci korrekció, és nem tartós tendencia, azaz a Covid után az iparág fundamentálisan alá nem támasztott értéknövekedését korrigálta most a piac. 

Hosszabb távon továbbra is jó befektetésnek tűnnek a luxusipari részvények, jelentős bővülési potenciál látható a piacban. Míg az idei évre a 0-1%-os növekedés tűnik a legvalószínűbb forgatókönyvnek, addig 2030-ig évi átlagos 4-5%-os bővülés de akár 7%-os növekedés is várható. A jövő év első negyedévében még egyszámjegyű növekedés várható, de a második negyedévben már akár kétszámjegyű is lehet a növekedés a luxusiparban. Ezt részben a gazdasági turbulenciák és makrogazdasági bizonytalanságok enyhülésére, részben sok új belépő szintű vásárlóra, a kínai és az amerikai piac helyreállására alapozható. Ezért a hosszú távú befektetőknek továbbra is érdemes megfontolni a top luxus márkák papírjait.

Luxus termék jobb befektetés, mint a részvény?

Az 5 legnépszerűbb luxusipari termék befektetői szemmel a következő:

  1. Táskák
  2. Órák
  3. Sneakers
  4. Vintage borok 
  5. Klasszikus autók 

A luxustermékek másodlagos piacán, a spekulációs célú vásárlások az elmúlt időben teret hódítottak, megközelítették a 45 milliárd EUR piaci értéket. 

Az órák másodlagos piacának eladása az elmúlt évben 2022 április csúcs óta csökken. A Bloomberg Subdial Watch Index, (ami az 50 legkeresettebb luxusóra másodlagos piaci eladásait követi és ebből képezi az indexet) 24 hónap alatt a legkeresettebb modellek másodlagos piaci átlagára 39 százalékkal csökkent. Most a legkeresettebb luxusmodelleket is csak az eredeti áron vagy éppen az alatt lehet eladni. Ez persze nem vonatkozik a népszerű modellekre, amik másodlagos értéke kétszer vagy háromszor több a bolti kiskereskedelmi árnál. Hogyan lehetséges ez? Ezekhez az órákhoz borzastó nehéz hozzájutni, akár 8-10 éves várólista van és akkor sem biztos, hogy megvásárolható az áhított óra, sőt még a várólistára felkerülni is nagyon küzdelmes. Remek példa erre a Patek Philippe Nautilus modell, aminek az értéke az elmúlt 20 évben 1521%-al nőtt, míg az S&P 500 részvények értéke ugyanebben az időszakban csak 440%-os növekedést mutatott.

Azonban az óra befektetőknek óvatosság ajánlott, azaz nem valószínű a gyors visszapattanás a másodlagos piacon. Ez viszont jó alkalom a gyűjtőknek, vagy azoknak, akik régóta vágynak valamelyik luxus óracsodára, hogy most kedvező áron az övék lehet. Tehát pusztán befektetési szempontból most nem feltétlenül ajánlott a luxus óra vásárlás, de aki időtlen értékű, luxus minőségű és páratlan szépségű darabra vágyik, az most vásárolhat.

A Hermés Birkin táskák piaca továbbra működik, de itt is van árcsökkenés. A csúcsértéket (akárcsak az óráknál) a 2022-es évben érte el a luxus táska piaca is, ahol akár fél millió dollár feletti értéken is elkelt egy ilyen táska. Ha befektetési céllal kíván ilyen terméket vásárolni valaki, akkor érdemes kivárni míg rá kerül a sor a márkaboltban, így biztosítható az értéknövekedés.

Milyen luxusipari részvénybe érdemes fektetni?

Vannak nagyon jól teljesítő részvények is a piacon, például a Hermés részvényei a kedvező félévi jelentést követően egy nap alatt 4,6%-kal emelkedtek, de ezzel együtt is a tavaly március csúcsértéktől (2410 euró) messze vannak (2100 euró). Aki viszont tíz évvel ezelőtt vásárolt Hermés részvényt és még most is birtokolja, az tíz év alatt csak az osztalékokból az eredeti ár hatszorosát kapta vissza, nem beszélve a részvény árának szédületes emelkedéséről (260 euróról 2100 euróra emelkedett tíz év alatt a részvény ára).

Összegzésképpen elmondható, hogy bár a válság és a makrogazdasági turbulenciák, geopolitikai kockázatok nem hagyták érintetlenül ezt az iparágat sem, azonban a jövőbeli kilátásai továbbra is kedvezőnek tűnnek. 

Hasonló cikkek

miert-nem-megy-a-luxusiparnak

Miért nem megy a luxusiparnak?

Mostanáig közhelynek számított, hogy a luxusipar válságálló képessége kiemelkedő, a makrogazdasági bizonytalanságokkal, a geopolitikai kockázatokkal szemben nagy az ellenálló képessége. 2024 első félévre vonatkozó adatok némileg

Tovább olvasom »